Przystań dla Kultury - Muzyczne kontemplacje

Plakat
dzień (start)
10-12 2023
Cena
30
Kasa

Godzina
18:00:00

„Muzyczne kontemplacje" to koncert poświęcony twórczości Tomasza Kubiaka i Piotra Senkowskiego - młodych kompozytorów tworzących na Śląsku.

Jeżeli pierwszym skojarzeniem z terminem "muzyka współczesna" są dla Państwa eksperymenty dźwiękowe to podczas koncertu artyści udowodnią, że aktualnie tworzona muzyka może mieć zupełnie inne oblicze, w którym obecność estetycznego piękna jest ciągle istotna. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory solowe i kameralne, powstałe w ostatnich latach. Niektóre z nich zostaną wykonane publicznie po raz pierwszy, więc będziecie Państwo mieć okazję być ich pierwszymi odbiorcami. Na scenie wystąpią muzycy związani z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

Piotr Senkowski - kompozytor i pianista. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Eugeniusza Knapika oraz, w ramach stypendium, doskonalił swoje umiejętności w Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon w klasie kompozycji Davida Chappuis.

W swojej twórczości często nawiązuje do estetyki epok minionych, głównie do okresu przełomu XIX i XX wieku, zwracając szczególną uwagę na aspekty harmoniczne i melodyczne swoich kompozycji. Jego utwory wykonywane były na licznych koncertach w Polsce i we Francji, m.in. przez Chór Akademii Muzycznej w Katowicach czy Orkiestrę Muzyki Nowej. W lipcu 2023 roku jego utwór Adagio. Hommage à… otrzymał wyróżnienie na 7. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego. Poza komponowaniem, współpracuje z wykonawcami piosenki artystycznej oraz, jako pianista, wykonuje utwory współczesnej muzyki poważnej. 

Tomasz Kubiak - kompozytor młodego pokolenia, urodzony w 1994 roku w Rudzie Śląskiej. Swą muzyczną drogę rozpoczął w rodzinnym mieście w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w klasie wiolonczeli Krystiana Kowola, naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Chorzowie w klasie kontrabasu Antoniego Woźnego. Jednak jego prawdziwym muzycznym powołaniem, od najmłodszych lat, nie była gra na instrumencie a tworzenie własnej muzyki, co miał okazję realizować na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował kompozycję w klasie prof. dr hab. Aleksandra Lasonia. Dodatkowo ukończył studia z zakresu teorii muzyki. Jego twórczość cechuje się kontemplacyjnym, uduchowionym i mistycznym charakterem. Kompozytor stroni od korelowania w swoich utworach z określonymi treściami pozamuzycznymi, ograniczając je do koniecznego minimum. Co wiąże się z wyznawanym przez niego przekonaniem, że gdzie słowa nie potrafią dotrzeć, tam dociera muzyka. Jest przeciwnikiem konkursów z zakresu muzyki i sztuki, gdyż uważa, że te dziedziny życia nie są odpowiednim polem do rywalizacji, jednak mimo to może się pochwalić wyróżnieniem na prestiżowym Konkursie im. Tadeusza Bairda dla młodych kompozytorów w Warszawie oraz na Międzynarodowym Konkursie im. Leosa Janacka w Ostrawie. Swoją pasją do muzyki stara się zarażać swoich uczniów. Na co dzień bowiem naucza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz w Państwowej Szkole muzycznej II stopnia  im. Witolda Rowickiego w Żywcu. Jego pozamuzyczne zainteresowania to tenis ziemny, komunikacja miejska oraz ciekawostki przyrodnicze.

Wystąpią:

Karolina Borodziuk - mezzosopran

Cometea Quartet w składzie: 

Kaja Rudnicka - skrzypce

Alicja Iskra - skrzypce

Dorota Malmor - altówka

Martyna Remfeld - wiolonczela

Piotr Senkowski - fortepian

Tomasz Kubiak - fortepian

Adam Kujawa - fortepian. 

Prowadzenie koncertu: Emilia Kubiak

Koncert odbywa się w ramach projektu „Uzależnieni od kultury”.

Data: 10 grudnia

Godzina: 18:00

Bilety: w cenie 30 zł, 20 zł z kartą 60+do nabycia w kasie MDK Batory oraz poprzez biletyna.pl

zobacz ulubione
do góry