Wielki Świat - spektakl grupy teatralnej Mimesis

dzień (start)
20-05 2019
Kasa

Miejski Dom Kultury BATORY - Punkt Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 18:00 oraz pół godziny przed spektaklem.

Miejski Dom Kultury BATORY
Miejski Dom Kultury BATORY

Autor:
Elżbieta Chowaniec

Streszczenie:
Wielki Świat jest niezwykle pociągający, zwłaszcza kiedy jest się Japkiem, które oprócz swojego szarlotkowego podwórka nic w życiu nie widziało. Dodajmy, Japkiem w tym trudnym dla owoców okresie dojrzewania. Co innego Oranż - zna Wielki Świat jak własną kieszeń - ma nalepkę na egzotycznej skórce, jest zagraniczna i w dodatku uważa sie za dojrzałą, bo gościła już na okładce ElleOranż. Przebywanie z nieciekawym Japkiem traktuje jak przymus. Japko wręcz odwrotnie - jest towarzyszką zafascynowane. Nie wie wprawdzie, co to jest „lancz” i „wiajpi”, ale Oranż tak pięknie opowiada... Ach, jak cudownie byłoby stać się cytrusem! Można by wpaść do baru z Fantą Cytrynową lub potańczyć z Kokosem! A może Oranż nauczy Japko, jak reprezentować Wielki Świat? Oranż zgadza się. Przyda jej się nowy towarzysz podróży, w końcu Rajzefiber nie śpi, a ten potrafi zepsuć nawet najlepszą podróż. Z Japkiem będzie raźniej. Poprzedni towarzysz, poczciwy Nadbagaż nie nadaje się na salony - wszystko przez jego nieposkromiony apetyt. Nadbagaż musi zostać na lotnisku, nie jest mile widziany, w Wielkim Świecie trzeba być chudym, najlepiej tak jak Trawa Cytrynowa, ta to dopiero ma figurę! Po pierwsze Japko musi nauczyć się turlać z gracją i trzymać prosto ogonek. A najważniejsze jest zadzieranie wysoko listka (i nosa przy okazji też). Jednak skok w Wielki Świat ma też swój minus - jest nieodwracalny. Kto chce żyć w Wielkim Świecie, musi oderwać się od korzeni. Podróżuje, poznaje, i owszem, ale nie ma już czasu na rodzinę. Japko powoli zaczyna rozumieć, że te jego kosmopolityczne zapędy nie przyniosą nic dobrego. Na co komu Wielki Świat, skoro nie będzie komu o nim opowiadać? Od egzotycznego Kiwi, Japko stokroć bardziej woli swoją kochaną rodzinkę. Nie, Japko ostatecznie nigdzie nie poleci!

Przesłanie:
Alegoryczna opowieść o ludzkim dążeniu do popularności i salonowego życia. Cecha zauważalna zwłaszcza u młodych ludzi, dla których takie niepohamowane działanie bywa często zgubne. W dzisiejszym świecie (Wielkim, a jakże) pełnym celebrytów znanych głównie z tego, że są znani i innych bliżej nieokreślonych salonowych bywalców, zapomina się często o podstawowych wartościach.
Wiek adresata:
od 10 lat