Wystawa ŚTF

Aktualności 4 Grudnia 2023

Wspólne zajmowanie się fotografią na Śląsku potrzebne było praktycznie od czasu, kiedy fotografia stała się dostępna nie tylko dla wybrańców, ale praktycznie dla każdego.

Wystarczy wspomnieć o Katowickim Towarzystwie Fotograficznym, którego powstanie datuje się formalnie na 1978 rok, czy też o jeszcze wcześniej założonym Śląskim Towarzystwie Miłośników Fotografii powstałym w 1934 roku, na bazie którego po II wojnie światowej powstał Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego - dzisiejszy Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jednak cały czas istniała potrzeba czegoś mniej formalnego, gromadzącego nie tylko artystów, ale również (a może przede wszystkim) ludzi, którzy nie koniecznie już widzieli w sobie artystę fotografika, ale tym artystą marzyli, planowali kiedyś zostać lub po prostu zarazili się fotografią jako taką i tą „dolegliwością” mieli ochotę się dzielić z innymi.

Potrzebę taką szybko zaczęła dostrzegać grupa zrzeszonych właśnie w Okręgu Śląskim ZPAF fotografików życzliwie nastawionych do wszystkich, którzy wyrażali potrzebę doskonalenia swoich umiejętności w tej szlachetnej sztuce jaką jest fotografowanie. Ale nie tylko w szlifowaniu swoich umiejętności, lecz również w dzieleniu się zwykłą radością wynikającą z rejestrowania na światłoczułym materiale ulotnych chwil, niezależnie od tego, czy zarejestrowane obrazy stanowią dzieło sztuki czy są dokumentem rejestrującym rzeczywistość czy też stanowią zwykłą pamiątkę w albumie rodzinnym.

Genezy powstania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego należy właśnie upatrywać w inicjatywie ZPAF-owych - Śląskich Artystów Fotografików - Andrzeja Koniakowskiego, Józefa Wolnego i Piotra Szymona, którzy wspólnie z kilkunastoma innymi miłośnikami fotografii, poznanymi między innymi na nieistniejących już dzisiaj w ówczesnej formie - internetowych listach dyskusyjnych, powołali je do życia.

Za datę powstania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego uznaje się datę pierwszego oficjalnego spotkania, które odbyło się 23 lutego 2002 roku w ówczesnej siedzibie Okręgu Śląskiego ZPAF - w Katowicach przy ul. Warszawskiej, na którym gośćmi honorowymi byli właśnie Andrzej Koniakowski, Józef Wolny i Piotr Szymon.

Od samego początku swojego istnienia Śląskie Towarzystwo Fotograficzne postawiło na brak jakikolwiek formalizmów. Począwszy od struktur, poprzez zasady przyjmowania do ŚTF a skończywszy na statutach, regulaminach itp. Do dzisiaj (a w 2022 roku mija okrągłe 20 lat) Śląskie Towarzystwo Fotograficzne nie ma statutu, regulaminów, składek członkowskich, prezesów, zarządów, zasad przyjmowania i własnego lokalu. Do ŚTF należeć może każdy - bez względu na płeć, wiek i kolor skóry. Nie ważne czy ma sprzęt za dziesiątki tysięcy czy też fotografuje telefonem. Ba! Nie ważne czy w ogóle fotografuje! Być może tylko lubi oglądać zdjęcia… Nie ważne.

Ważna jest pasja fotografii.

Tak było od pierwszych dni i tak jest do dzisiaj, choć ŚTF przeżywało w swojej 20 -sto letniej historii również ciężkie chwile, kilka wzlotów i upadków, oraz czasy, gdy na spotkania przychodziły dwie, trzy osoby.

Wracając jednak do początków ŚTF należy podkreślić, że już od pierwszego spotkania bardziej doświadczeni koledzy z ZPAF służyli ŚTF-owiczom swoim wsparciem, doświadczeniem, radą i fachową pomocą. Szybko na spotkaniach tradycją stało się pokazywanie swoich zdjęć i ich fachowa ocena.

Do ŚTF należeli na samym początku (w kolejności alfabetycznej): Tomasz Dziechciarz, Monika Fedelińska, Marcin Gasidło, Krzysztof Gołuch, Jacek Gruszczyński, Mirosław Grzegrzółka, Agnieszka Grzelak, Joanna Grzybowska, Rafał Hernicki, Waldemar Józwa, Andrzej Koniakowski, Michał Krawczyński, Tomasz Krzemiński - „Black Peter”, Jan Langer, Barbara Langiewicz, Dorota Lubocka, Agnieszka Łakomy, Irek „Mayky” Malcharczyk, Mateusz Michalik, Beata Nosal, Dominik Nowak, Marzena Paciej, Krzysztof Pniok, Adriana Pohl, Grzegorz Pyka, Victor Grados Romero, Robert Smyła, Sławek Sobczyk, Robert Stangrecki, Michał Szalast, Grzegorz Szmak - Paszkowski, Jakub Szymczyk, Alina Ślusarek, Marcin Tomalka, Adam Warcholiński, Adam Warchoł, Marek Wesołowski.

Po kilku kolejnych spotkaniach, które z czasem zaczęły być organizowane regularnie 10, 20 i 30-stego każdego miesiąca miejscem spotkań stała się kawiarnia Belmer Caffe, mieszcząca się w Katowicach w piwnicach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Przyszedł również czas na pierwszą zbiorową wystawę, która odbyła się w siedzibie ZPAF w dniu 9 września 203 roku. Wystawa była podsumowaniem wspólnej pracy nad tym co wszystkich w ŚTF od początku łączyło - czyli na wspólnym doskonaleniu swoich fotograficznych umiejętności. Wystawa została bardzo dobrze odebrana przez bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki z ZPAF a Andrzej Koniakowski wyróżnił Agnieszkę Łakomy - za interesujące pokazanie barwy oraz Helenę Zwolińską - za interesujący zestaw czarno-biały.

Na drugą zbiorową wystawę ŚTF czekał bez mała trzy lata. Odbyła się ona w przeddzień czwartej rocznicy powstania ŚFT - 8 lutego 2006 roku. Jak to powiedział Andrzej Koniakowski - „Miłośnicy i entuzjaści śląskiej fotografii mają się dobrze i pokazują kolejną ciekawą i aktualną fotografie!”.

Do dzisiaj (styczeń 2022 rok) Śląskie Towarzystwo Fotograficzne zorganizowało sześć własnych zbiorowych wystaw:

  • I Zbiorowa Wystawa ŚTF - wernisaż: 9.09.2003 - Katowice ul. Warszawska (siedziba ZPAF Okręg śląski)
  • II Zbiorowa Wystawa ŚTF - wernisaż: 8.02.2006 - Katowice ul. Warszawska (siedziba ZPAF Okręg śląski)
  • III Zbiorowa Wystawa ŚTF- „Fotografia jak pamięć - bezcenna” - wernisaż: 7.11.2014 - Katowice
  • IV Zbiorowa Wystawa ŚTF - „Fotografia jak pamięć bezcenna. Portret.”- wernisaż: 11 kwietnia 2015, Tychy klub „Andromeda”
  • Wystawa „Skupienie” - wernisaż: 12 stycznia 2018, Siemianowice Śląskie - Park Tradycji
  • Wystawa „Światy Równoległe” - wernisaż: 24 czerwca 2021, Siemianowice Śląskie - Park Tradycji

W tym czasie zmieniały się miejsca spotkań Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Nie mając własnej siedziby ŚTF z jednej strony nie miał związanych z tym ograniczeń, z drugiej strony borykał się z problemem znalezienia w miarę stałego miejsca do spotkań, które zapewniało by nie tylko miejsce jako takie, ale również odpowiednie warunki do tego co jest solą fotografii - czyli do pokazywania zdjęć i prowadzenia dyskusji nad nimi.

Zatem po siedzibie ZPAF w Katowicach na ul. Warszawskiej miejscami spotkań ŚTF-owiczów były między innymi:

- Belmer Caffe

- Drewniany Konik

- Śląska Biblioteka Terapeutyczna,

- Pub Cammelot

- Hotel Olimpijski

- Sienkiewicza 27

- Foto Pub

- Kawiarnia Fotograficzna

- Siedziba ZPAF na ul. Świętego Jana 10

- Pub Biała Małpa

ŚFT regularnie bierze również udział w organizowanych już tradycyjnie na Śląsku Industriadach. Dotychczas prace członków ŚTF można było oglądać w ramach wystaw:

  • Industriada 2019 - „Bal-in” (Indubal) - wernisaż: 7 Czerwca 2019, Siemianowice Śląskie - Park Tradycji
  • Industriada 2020 - “De Industriae Natura - O Naturze Przemysłu” - wernisaż: 26 września 2020, Siemianowice Śląskie - Park Tradycji
  • Industriada 2021 - „Technika. To Was Zaskoczy - Zawstydzając Archimedesa” - wernisaż: 11 września 2021, Siemianowice Śląskie - Park Tradycji

Należy wspomnieć, że o ile Śląskie Towarzystwo Fotograficzne powołane zostało do życia przy wielkim udziale i z inicjatywy „ojców założycieli” w osobach Koniakowskiego, Wolnego i Szymona, to przez praktycznie cały czas istnienia ŚTF mentorem, opiekunem i nieformalnym (choć przez krótki czas również formalnym) Prezesem ŚTF był Józef Wolny - znamienity śląski fotografik, wieloletni członek ZPAF, fotoreporter a obecnie fotoedytor w „Gościu Niedzielnym”. Bez Józefa Wolnego, jego charyzmy i zaangażowania ŚTF trudno sobie dzisiaj wyobrazić.

Trzeba również podkreślić, że ŚTF jest swego rodzaju ewenementem. Przez 20 lat istnieje jako całkowicie nieformalna grupa ludzi. Pomysł sformalizowania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego doprowadził w początkowych latach istnienia bez mała do jego unicestwienia i praktycznie nigdy nie pojawił się ponownie, pomimo tego, że w ŚTF pojawiają się ciągle nowi ludzie. Paradoksalnie siłą ŚTF jest właśnie to, że to całkiem nieformalna grupa. Mimo to dzisiaj ŚTF posiada swoje miejsce w mediach elektronicznych (własna domena i strona internetowa: www.stf.katowice.pl, oraz kilkudziesięcioosobowa grupa na Facebooku, włase logo i markę, która (miejmy nadzieję) na stałe utrwaliła się już w świecie śląskiej (i nie tylko śląskiej) fotografii. Byli i obecni członkowie ŚTF z powodzeniem realizują własne projekty fotograficzne. Jednym z takich wspólnych projektów, o którym należy wspomnieć było elektroniczne wydawnictwo „FramesFactory”, które powstało z inicjatywy Przemysława Ledwocha. Józefa Wolnego, Janusza Różańskiego i Arkadiusza Bały - członków ŚTF. Funkcjonowało z powodzeniem w latach 2013 - 2015, wydając łącznie 9 numerów. Wydawnictwo jako swoje motto przyjęło pokazywanie ciekawych fotografii ciekawych ludzi i nie zamykało się jedynie na fotografów ze Śląska. Było inicjatywą szeroko wykraczającą poza Śląsk. W ramach „FramesFactory” członkowie Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego zaprezentowali 9-ciu Gości Numerów, 6-ść różnorakich grup fotograficznych z całej Polski i łącznie prace ponad 100 autorów. Dzisiaj archiwalne numery FramesFactory można znaleźć pod adresem: www.framesfactory.eu

Obecnie ŚTF nadal kultywuje zasadę, że to grupa przyjaciół, których łączy wspólna pasja. Nadal członkowie ŚTF spotykają się, aby nie tylko rozmawiać o fotografii, ale również ją robić. Stąd wspólne inicjatywy plenerowe, wystawy i aktywna obecność w mediach elektronicznych i portalach społecznościowych.

zobacz ulubione
do góry