Wystawa Krzysztofa Strzody

Aktualności 12 Lutego 2020

Tytuł wystawy Tatrzańskie wariacje

Wystawę można obejrzeć od 12. lutego do 1 marca 2020 r.

Tatry. Najwyższe góry w Polsce. Polska część obejmuje około 1/5 ich powierzchni. Pomimo relatywnie niedużego obszaru, który zajmują, w porównaniu do np. włoskich Dolomitów czy Alp, rozciągających się na obszarze kilku krajów, są bardzo różnorodne przyrodniczo i widokowo.
Na wystawę składa się 15 fotografii wielkoformatowych, wykonanych w różnych miejscach polskich Tatr: w dolinie, na podejściu, na szczycie, nad strumieniem, nad stawem, ... , a nawet w głębokim wąwozie. Przedstawiają różnorodność górskiego krajobrazu - od szerokich ujęć po zbliżenia. Krajobraz ten jest tu pretekstem do obcowania z przyrodą. Z kolei Tatry wykorzystane są jak model, który choć ze swojej natury nieprzewidywalny, został ustawiony przed obiektywem i wykorzystany w możliwie najlepszy, w danych warunkach, sposób. Ujarzmiony i prezentujący sposób widzenia pejzażu przez twórcę. Niemal wszystkie fotografie wykonane zostały w okresie wiosny oraz jesieni i wykorzystują warunki zastane.
Prezentuję czarno-białe wysokogórskie fotografie, komponując obrazy z wykorzystaniem różnorodnego światła. Pozbawienie obrazów koloru powoduje, że staje się on mniej dosłowny, co moim zdaniem, zmusza odbiorcę do dogłębniejszego zastanowienia się nad oglądanym obrazem. Dobrane środki wyrazu, takie jak: układ kompozycji, linie, przestrzeń i perspektywa, rodzaj i usytuowanie światła, a w końcu tonalność, są istotne w każdym kadrze. Dzięki temu fotografie, choć utrwalające scenę w sposób statyczny, stały się wieloplanowe i dynamiczne.
Fotografie, stanowiące część rozpoczętego w 2012 roku projektu tatrzańskiego, wykone zostały w latach 2012-2015.

Krzysztof Strzoda