Pokaz filmu "Alchemia"

Aktualności 23 Października 2020

Pokaz filmu „Alchemia”, reż. Krzysztof Stasiak


Wielkie Hajduki to obecnie dzielnica Chorzowa o nazwie „Batory” położona w południowej części miasta. Historia tego miejsca sięga XVII wieku, jednak powstanie miejscowości w obecnej formie łączy się ze zbudowaniem huty „Bismarckhütte” (obecnie „Huta Batory”), która na ponad 150 lat naznaczyła przemysłowy charakter tego miejsca wpływając tym samym na sposób życia jego mieszkańców.

„Alchemia” to poetycko - dokumentalny projekt filmowy intrygujący skojarzeniami i prowokujący do refleksji nad specyfiką tego miejsca, wydobywający z przestrzeni, jaką są Hajduki ich istotę i ducha, ukazując to, co najistotniejsze. Symbolika filmu jest silnie zwrócona ku codziennemu, ale głęboko poetyckiemu i metaforycznie wyrażonemu życiu Hajduk w całej przestrzeni ich istnienia.

W filmie wykorzystane są obrazy Piotra Naliwajki, poezja ks. J. Szymika oraz twórczość Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów z Miejskiego Domu Kultury Batory. Nie zabrakło też sportowych legend tego miejsca: Antoniego Piechniczka, klubu Ruchu Chorzów i in.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Hucie Batory, kopalni Guido i na stadionie Ruchu Chorzów oraz w lokalnych szkołach i ich boiskach.

23.10.2020 r. godz. 18:00 oraz 20:00

Bilet w cenie 5 zł


zobacz ulubione
do góry