Kultura w Chorzowie podczas kwarantanny

Aktualności 5 Kwietnia 2020

Kultura w Chorzowie na trudny czas!

W myśl prawda „kultura nie jest luksusem, lecz wyrazem człowieczeństwa”, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki UM Chorzów informuje, iż wszystkie instytucje zamknięte dla publiczności na czas walki z epidemią, prowadzą działalność online. Zachęcamy do korzystania z oferty, którą zamieszczamy poniżej. Zwłaszcza w tak trudnym momencie warto rozwijać swoje zainteresowania lub poszukać nowych dla siebie propozycji. Jednocześnie rozpoczęliśmy wspólne starania o wsparcie najbardziej w tej chwili istotnego sektora - medycznego. Szczegóły niebawem, a już teraz życzymy Państwu zdrowia i wielu pozytywnych wrażeń z przedstawionych propozycji.

GALERIA SZTUKI MUZYCZNEJ I OBRAZU
Galeria została przystosowana do działalności online.
W marcu odbyły się dwie audycje poświęcone twórczości Antonio Vivaldiego (w pierwszych dwóch dniach 3,3 tys. wyświetleń) i Barbry Streisand (w pierwszych trzech dniach 4,7 tys. wyświetleń!).
W najbliższym czasie planowanych jest szereg imprez realizowanych w formie audio na żywo, premier płyt, rozmów i wywiadów z artystami w formie studia na żywo.
W kwietniu planowane są:
- audycja na żywo w formie streamingu na profil Facebook Galerii - Niezwykłe Longplaye VinylFest po godzinach
- audycja w formie streamingu na profilu Facebook Galerii, zorganizowana przez Chorzowska Galeria Jednego Obrazu wspólnie z Muzeum w Chorzowie - 21 lekcji na XXI wiek - rozdziały fascynującej książki napisanej przez Yuvala Noah-a Harari-iego, o przyszłości która dzieje się na naszych oczach - czyta Mirosław Sobczak.
- audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii z udziałem Piotra Wyleżoła wraz z premierą fragmenu koncertu jego kwartetu w Galerii w grudniu ubiegłego roku.
- audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii poświęcona premierze płyty winylowej Jana Ptaszyna Wróblewskiego razem z wydawnictwem GAD Records.
Szczegóły: https://www.facebook.com/pg/GaleriaSztukiMuzycznej/about/?ref=page_internal
Tel. 607 611 300

MUZEUM W CHORZOWIE
W związku z koniecznością zawieszenia tradycyjnej formy działalności, Muzeum w Chorzowie uruchomiło specjalną zakładkę „Spotkania w trudnych czasach”. Można w niej znaleźć materiały (teksty, filmy, ikonografie) dotyczące zasobów Muzeum, historii oraz sztuki opracowywane przez pracowników placówki.
http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/410-spotkania-w-trudnych-czasach
Na swojej stronie internetowej, profilu Facebook oraz kanale YouTube Muzeum publikuje również krótkie wykłady w formie filmików pt. „U źródeł wyobraźni”, autorstwa dr. Jacka Kurka. Z charakteru interdyscyplinarne spotkania z wykorzystaniem obrazów, muzyki i słowa prowadzić mają na pogranicze nauki i sztuki.
Strona internetowa Muzeum posiada również zakładkę pt. „Lekcje muzealne online”. Dają one okazję do skupienia się na historii regionu i uzupełnienia zakresu edukacji prowadzonej w szkole. W obecnej sytuacji służyć mają temu udostępnione pomoce dydaktyczne, przeznaczone do realizacji nauki szkolnej w trybie zdalnym.
http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/422-lekcje-muzealne-online
Na profilu Facebook Muzeum w Chorzowie można na bieżąco zapoznawać się z artykułami i działalnością Muzeum w czasie kwarantanny. W najbliższym czasie planowany jest również livestreaming „Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu”.
https://www.facebook.com/MuzeumwChorzowie/
Na kanale YouTube można zapoznać się z nagranymi wykładami i wydarzeniami w Muzeum w Chorzowie.
https://www.youtube.com/channel/UCT9RNV5F8QPi4uNGLQOtUpg?view_as=subscriber
ZAPRASZAMY
http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/
Tel. 32 241 31 04

CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY i STAROCHORZOWSKI DOM KULTURY
Włączając się w ogólnopolską akcję „#zostańwdomu”, Chorzowskie Centrum Kultury przygotowało multimedialną ofertę dla naszych odbiorców, opartą o najbardziej popularne i najciekawsze wydarzenia oraz działania edukacyjne, jakie realizujemy na co dzień w naszych instytucjach. Spektakle, koncerty, warsztaty i działania artystyczne oraz spotkania live z artystami, są i będą dostępne na naszych stronach i serwisach internetowych, a także w mediach społecznościowych, gdzie mamy liczne i wierne grono odbiorców. Na stronie Chorzowskiego Centrum Kultury (www.chck.pl) w zakładce CHCK ONLINE, można w każdej chwili zobaczyć archiwalne spektakle, które udostępniliśmy. Stworzyliśmy także stronę internetową pod adresem: www.oczywisciekultura.pl, gdzie m.in. chcemy dzielić się inspirującymi przykładami kultury online.
Nasze miejsca w Internecie:
www.chck.pl/chck-online
www.facebook.com/ChCKa/
www.youtube.com/ (kanał Chorzowskiego Centrum
Kultury oraz kanał SDK Chorzów, kanał Galerii MM)
www. radio.chck.pl/
www.facebook.com/KinoGrajfka/
www.facebook.com/RadioFajka/
www.facebook.com/SDKChorzow/
www.facebook.com/Kino-za-Rogiem-Frajda-w-Chorzowie-Starym/
www.sdk.org.pl/
www.instagram.com/chorzowskie_centrum_kultury
www.instagram.com/starochorzowskidomkultury/
www.instagram.com/mm.galeria/
www.oczywisciekultura.pl
Tel. 698 581 505

MIEJSKA GALERIA SZTUKI MM
Facebook: Galeria MM na bieżąco dodaje i udostępnia interesujące linki. Pracownicy Galerii MM udostępniają posty dotyczące aktualnych wydarzeń kulturalnych.
Planowane wystawy online:
6.04. 17:00 - Wernisaż online: Klaudia Lata - malarstwo, wystawa z cyklu Wiosna Młodych (wystawa online do 27 kwietnia).
Szczegóły:
www.facebook.com/GaleriaSztukiMM/
www.galeriamm.eu
Tel. 698 581 505

MUZEUM HUTNICTWA
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) ogłosiło konkurs dla dzieci mieszkających bądź uczących się w Chorzowie na komiks o tematyce hutniczej pod nazwą: „Nie uwierzycie, co się dzieje w hucie”. Do konkursu stanąć mogą uczniowie w trzech kategoriach wiekowych, a komiks wykonać można samodzielnie bądź w zespole rodzinnym. Historyjkę, której długość przekroczyć nie może pięciu stron A4 należy przesłać na adres kontakt@muzeumhutnictwa.pl w formie zdjęcia lub skanu do 26 kwietnia 2020 r.
Szczegóły konkursy znaleźć można na profilu fejsbukowym Muzeum oraz w zakładce Muzeum Hutnictwa na stronie Muzeum w Chorzowie.
Ponadto Muzeum prezentuje swoje zasoby na profilu fejsbukowym zachęcając czytelników do dzielenia się również swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z dziedzictwem przemysłowym Chorzowa.
Tel. 32 241 31 04


MDK BATORY
W ramach akcji #zostańwdomu organizujemy projekt pn. #animatorpoleca, gdzie każdy z naszych animatorów przygotowuje film instruktażowy dla rodzin, pokazując jak można kreatywnie wspólnie spędzać czas nie wychodząc z domu.
Angażujemy rodziców do tworzenia wspólnie ze swoimi dziećmi obrazów z rzeczy, który każdy nas posiada w domu; zachęcamy rodziców do wysyłania nam zdjęć prac dzieci przez Facebook, tak aby stworzyć podsumowującą digitalną prezentację.
W każdy czwartek udostępniamy dawne nagrania z koncertów lub festiwali i wspólnie przeżywamy je nowo, wspominając te wydarzenia;.
Udostępniamy materiały nagrane przez uczestników zajęć oraz naszych instruktorów, którzy pokazują jak ćwiczą w prezentujących poznane figury i kroki taneczne.
Natomiast zajęcia istniejących już zespołów i grup prowadzone są za pomocą wideo - konferencji przez Skypa z członkami zespołów i grup.
Szczegóły: www.mdkbatory.pl
Tel. 32 246 00 60

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Na stronie internetowej www.biblioteka.chorzow.pl. można znaleźć informacje o spotkaniach autorskich (w sieci) i polecanych książkach. Od poniedziałku, 6 kwietnia br., MBP w Chorzowie udostępni możliwość wypożyczenia książek w formacie e-book na wskazany adres e-mailowy.

Polecamy ponadto śledzenie interesujących propozycji TEATRU ROZRYWKI na stronie:
https://www.teatr-rozrywki.pl/

Konieczna jest także aktywność fizyczna , a do niej zachęcamy z udziałem Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu. Na profilu facebook.com/MORiSchorzow/ umieszczane są codziennie, w godzinach porannych, treningi fitness.

zobacz ulubione
do góry