Industrialne serce miasta - wystawa prac malarskich Magdaleny Wiluś

Aktualności 31 Marca 2023

Rok 2023 jest rokiem Jubileuszu 150-lecia Huty Batory. We wrześniu 1873 roku, z inicjatywy pierwszego dyrektora huty Wilhelma Kollmanna, który organizował budowę, zakład otrzymał nazwę „Bismarckhütte” oraz słynne logo - literę „B” w koronie. Huta przez dziesiątki lat stanowiła centrum życia mieszkańców Wielkich Hajduk, wokół niej powstawały hutnicze osiedla, kwitła kultura, miejsce tętniło życiem.

Jednym z planowanych obchodów jubileuszu będzie wystawa prac malarskich Magdaleny Wiluś - kostiumografki, scenografki, malarki. Artystka swoją przygodę  ze sztuką rozpoczęła we wczesnej młodości, rysując, malując i szyjąc, ale konkretna edukacja artystyczna przyszła wraz z początkiem nauki w Liceum  Plastycznym w Katowicach, gdzie zrobiła dyplom z jubilerstwa. Następnie w 2006 r. rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Tkaniny i Ubioru. Po powrocie na Śląsk w 2012r. początkowo związana z MDK Batory, na stałe związała się z Teatrem Rozrywki, pracując na stanowisku asystenta scenografa. Z czasem mogąc rozwijać się przez projektowanie własnych kostiumów teatralnych, a także scenografii. Choć artystyczne działania przeważają w zakresie kostiumów teatralnych, to malarstwo i rysunek pozostaje ciągłą pasją.

Zamiłowanie do rzeczy niepozornych, z ukrytym pięknem w rdzy i zniszczonych powierzchniach, sprawiło, że za obiekt malarski obrała sobie Hutę Batory. Wychowana w tej dzielnicy Chorzowa, dorastała w scenerii owej huty i z zainteresowaniem obserwowała zmiany jakie zachodzą w jej obrębie. Dlatego część obrazów przedstawia nieistniejące już elementy budynków.
Seria tego industrialnego malarstwa została rozpoczęta ok. 2012 roku, a po 11 latach odżyła i ujrzy światło dzienne, nie gdzie indziej jak w bliskim sercu Magdy Wiluś Miejskim Domu Kultury Batory. Tym razem poszerzona o nowe wytwory malarskie. 

Wszystkie obrazy namalowane na podstawie autorskich zdjęć.

Wstęp na wernisaż - 5 zł

Wernisaż wystawy - 31.03 g. 18:00

Wystawa potrwa do 27.04

 

zobacz ulubione
do góry