Jesienne Spotkania z Folklorem
Jesienne Spotkania z Folklorem to projekt artystyczny realizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów”, który od początku swego istnienia związany jest z Miejskim Domem Kultury „Batory”. Pierwsza jego odsłona miała miejsce w 2005 roku.
Każde kolejne Jesienne Spotkanie z Folklorem, jako wydarzenie artystyczne wchodzące w realizację pięknego projektu kulturalnego, organizowane jest w okolicach listopada.
Jesienne Spotkania z Folklorem w 2018 roku odbyły się 22 listopada i podzielone były na dwie części:
Pierwszą część - edukacyjną
w której wzięły udział uczniowie chorzowskich szkół podstawowych oraz koncert z udziałem zaproszonych gości.
W ramach realizacji pierwszej części projektu, która odbyła się w MDK Batory w godzinach rannych odbyły się warsztaty edukacyjne:
- warsztaty nauki śląskich tańców ludowych - podczas warsztatów tanecznych dzieci poznały podstawowe kroki śląskich tańców ludowych, śląskie zabawy, które spowodowały wielką folklorystyczną integrację.
- warsztaty rękodzieła artystycznego - podczas tych zajęć dzieci robiły korale z papieru i bibuły, lalki w strojach ludowych, a chłopcy ciupagi i inne rekwizyty folklorystyczne.
- warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach góralskich - W naszym Domu Kultury gościliśmy Pana Jacentego Ignatowicza- wybitnego folklorystę, muzyka, gawędziarza, który z wielkim zaangażowanie opowiadał dzieciom legendy z regionu Beskidu żywieckiego. Zajęcia były urozmaicone poprzez prezentację instrumentów góralskich. Chorzowskie dzieci miały okazję zagrać na dudach okarynach fletach i innych jeszcze instrumentach. Wielką niespodzianą dla dzieci była gra na liściu oraz koncert na liść i piłę.
- Warsztaty wiedzy o regionie. „Śląsk- moja mała ojczyzna” połączone z prezentacją stroju śląskiego - podczas tego spotkania dzieci nabyły wiedzy dotyczącej historii naszego regionu, jak również miały okazję poznać śląskie stroje ludowe- dla dzieci, panienki, mężatki oraz chłopaka i mężczyzny. Poznały prawidłowe nazewnictwo poszczególnych elementów danego stroju jak również mogły przymierzyć różne nakrycia głowy np. Wianek śląski - koronę, merynkę, kapelusz nakrycie głowy panny młodej w regionu Łowicza i wiele jeszcze innych.
W warsztatach wzięło 120 uczniów chorzowskich szkół podstawowych.
Drugą część - koncertową
rozpoczynał ją koncert podczas którego swój dorobek artystyczny prezentują zaproszone zespoły folklorystyczne oraz kapele śpiewacze z całej Polski.
Na zakończenie koncertu miał miejsce finał z udziałem wszystkich uczestników koncertu. 180-ciu młodych adeptów sztuki ludowej, 3 kapele ludowe na jednej scenie
niebywały widok.
Dotychczas w realizacji projektu udział wzięły zespoły:
- Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”,
- Zespół „Grojcowianie”,
- Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”,
- Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija”,
- Zespół „Mały Haśnik”,
- Kapela Regionalna „Maliniorze”,
- Zespół Pieśni i Tańca TYSIĄCLATKI,
- Zespół Tańca Ludowego PRZYGODA.
oraz wiele jeszcze wspaniałych zespołów folklorystycznych.
Składamy serdeczne podziękowania naszym gościom za przyjęcie naszego zaproszenia oraz naszej wspaniałej publiczności, która tak licznie zgromadziła się w sali widowiskowej MDK Batory.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji ZPiT ŚLĄSK za objęcie patronatem tego wydarzenia artystycznego.
Każda odsłona projektu jest wspaniałą okazją do poznania folkloru oraz kultury ludowej.