Bluestracje

 

Bluestracje powstały bez większych przygotowań, niemal spontanicznie. W Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie spotkała się grupa przyjaciół, muzyków amatorów, których łączyła sympatia do bluesa.

20 lutego 1998 roku na deskach Miejskiego Domu Kultury Batory wystąpiło pięć zespołów. Była Afera z Katowic, Plaster z Kępna, Be Good z Chorzowa, rybnicki kwartet Old Grandfathers oraz Dzika Sherry ze Szczecina.

Od tego momentu, wiosną każdego roku, miłośnicy bluesa spotykają się, by posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu.

Festiwal obfitował w mnóstwo świetnych koncertów, niecodziennych spotkań i muzycznych niespodzianek.

Do historii przeszły znakomite koncerty Irka Dudka, Sławka Wierzcholskiego oraz Leszka Cichońskiego z Wojciechem Karolakiem, występy Easy Rider, Cree i Jorgosa Skoliasa z Grzegorzem Kapołką, bluesowy recital Ewy Urygi i niepowtarzalne spotkanie śp. Jana Kyksa Skrzeka, Andrzeja Urnego, Jerzego Kawalca i Arka Skolika.

 

 

Co roku zmienia się formuła festiwalu, ponieważ nie chcemy przywiązywać się do jubileuszy i schematów. Przybywa nam również miejsc i partnerów Bluestracji, najdłuższego festiwalu w Polsce.


 

 

Chorzowskie święto bluesa z kameralnej imprezy przerodziło się niepostrzeżenie w duże przedsięwzięcie organizowane przez koalicję instytucji kultury, klubów muzycznych i stowarzyszeń Górnego Śląska.

Kolejne lata przyniosły nam nowe pomysły, nowe wspaniałe koncerty i nowe miejsca, bez których dziś nie wyobrażalibyśmy sobie festiwalu.

zobacz ulubione
do góry