Lauba Pełno Bluesa

Front Porch Blues czyli ... Lauba Pełno Bluesa

„Lauba pełno bluesa” to ukłon w stronę klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku, a lauba to po śląsku ganek. 

Właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. „Lauba pełno bluesa” to ukłon w stronę tej tradycji.

Przez kilkanaście lat spotykaliśmy się w "Skansenie", gdzie na łonie natury rozkoszowaliśmy się pięknymi dźwiękami i widokami w przerwach zwiedzając zabytkowe chałupy. W międzyczasie, tuż obok, na terenach po byłej kopalni „Prezydent” nabierał kształtu i walorów coraz bardziej przychylny bluesowi Kompleks Sztygarka. Tak jak kiedyś w USA w połowie XX wieku blues wiejski z Delty Missisipi zawitał do Chicago gdzie uległ zelektryfikowaniu, tak i „Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa” w Chorzowie żegna wiejski „Skansen” i przenosi się na postindustrialne tereny Kompleksu Sztygarka. Miejsce to jest miłośników bluesa znane nie tylko z uwagi na liczne odbywające się tam koncerty. Kolejnym magnesem stała się Gruba Bluesa / Śląskie Centrum Bluesa i Rocka — miejsce, w którym coraz silniej odzwierciedla się nie tylko historia bluesa na Śląsku, ale też i jego współczesność.

Lauba Pełno Bluesa to nie tylko koncerty, ale także wystawy, muzyczne warsztaty dla dzieci, bluesowe kino, regionalne jadło i wiele innych atrakcji. To trzy dni bluesowego pikniku na świeżym powietrzu w pięknej scenerii w sercu Śląska.

zobacz ulubione
do góry