Slow Festiwal

RUCH SLOW

Ruch Slow zrodził się spontanicznie 20 lat temu w Rzymie. Restaurator Carlo Petrini w sprzeciwie do powstałego na placu Hiszpańskim fast foodu, powołał stowarzyszenie Slow Food. Popularne dziś hasło „jesteś tym co jesz” mogłoby posłużyć jako motto Slow Foodu. Celebracja posiłków, myślenie o tym co się spożywa, powrót do tradycyjnych potraw czy zwyczajna radość z jedzenia w miłej atmosferze, w gronie rodziny lub przyjaciół, bez pośpiechu - o to chodziło Petriniemu.

Ogromny entuzjazm osób zainteresowanych „walką” ze śmieciowym jedzeniem i dbaniem o kulinarne tradycje spowodował, iż stowarzyszenie to ma dziś ponad 150 tysięcy członków na całym świecie.

Po Slow Foodzie przyszła kolej na kolejne działania ukazujące absurd ciągłego pośpiechu:

Slow Work, Slow Travel, czy SlowCity.

Podczas Slow Festivalu przybliżaliśmy mieszkańcom naszego regionu ideę ruchu slow, ukazywaliśmy jak wiele istnieje możliwości, choćby spędzania wolnego czasu, poza ogólnie przyjętymi formami rozrywki. Serwowana była kuchnia wegetariańska, naturalnie warzone piwo z małych, lokalnych browarów. Dużym powodzeniem cieszyły się warzywa rozdawane uczestnikom, a widok dzieci przybiegających po marchewki czy rzodkiewki cieszył tym bardziej, dając do myślenia, że wcale nie trzeba kolorowych baloników i festynowych cukierków, by sprawić dzieciom radość. Pojawiła się refleksja, że czym skorupka za młodu nasiąknie…

Udział w warsztatach, koncertach, spotkania z ciekawymi ludźmi, czy zwykłe „nicnierobienie” - były atmosferą Slow Festivalu. „Nicnierobienie” nacechowane pozytywnym leżeniem na trawie, patrzeniem w niebo, wsłuchiwaniem się w odgłosy dobiegające z oddali, to coś o czym wielu z nas zapomniało. To pozorne lenistwo może nam jednak dać wymierne korzyści, gdyż nic tak nie odpręża jak kontakt z naturą i sensualny kontakt ze światem...

Uczestnicy Slow Festivalu mogli próbować swoich sił w licznych warsztatach, m.in.: pracy w papierowej wiklinie, mozaice, tworzeniu biżuterii sutaszowej, makramy, orgiami, w warsztatach bębniarskich oraz wielu innych.

SLOW FESTIWAL

Slow Festival - impreza organizowana przez Miejski Dom Kultury „Batory” odbywa się W LATACH 2011 -2018 w zielonej scenerii chorzowskiego Rosarium ORAZ NA TERENIE KOMPLEKSU SZTYGARKA.

 

zobacz ulubione
do góry