Projekt „Drugi obieg - odkrywamy nieznany potencjał dzielnicy” jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Domy Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2014”. Nasz dom kultury znalazł się na pierwszym miejscu w Polsce na liście rankingowej instytucji, które otrzymały dotację w ramach ww. programu.
W wiosennej części projektu zajmowaliśmy się analizą potencjału kulturotwórczego Chorzowa. Wspólnie z powołanym zespołem konsultacyjnym szukaliśmy oddolnych inicjatyw mieszańców w dziedzinie kultury, które nie były obecne do tej pory w działalności oficjalnych instytucji kultury naszego miasta. Diagnozowaliśmy też co jest naszym potencjałem, a czego brakuje naszym mieszkańcom w różnych obszarach szeroko rozumianej kultury.
Na podstawie danych diagnostycznych powstały kryteria i regulamin wsparcia oddolnych inicjatyw mieszkańców w dziedzinie kultury. Spośród pomysłów, które za pośrednictwem prostej aplikacji mieszkańcy naszego miasta złożyli, wybraliśmy pięć oddolnych inicjatyw, które dzięki udzielonemu wsparciu finansowemu realizowane będą jesienią w drugiej części projektu.
Na początku prac nad diagnozą powołano Zespół Konsultacyjny składający się z pracowników domu kultury, dwóch przedstawicieli społeczności lokalnej oraz niezależnego eksperta. Na spotkaniu omówiono scenariusz procesu diagnostycznego oraz harmonogram kolejnych działań. Przedstawiciele Zespołu Konsultacyjnego z poza domu kultury zapoznali się z doświadczeniami z poprzednich działań diagnostycznych oraz dokumentami statutowymi, Misją domu kultury i dokumentem „Strategia Miejskiego Domu Kultury BATORY NA LATA 2010 - 2014”. Zespół ustalił również, że w pracy badawczej uwzględnione zostaną wyniki badania pt. „Sklep potrzeb kulturalnych”, realizowanego 20 stycznia 2014 - jako aktualny materiał badawczy.
Pierwsze spotkanie diagnostyczne zorganizowaliśmy z pomocą Chorzowskiej Strefy Wolontariatu.
Spotkanie „My Wy Oni" zrealizowane zostało na Sali Widowiskowej MDK Batory 21.05. Spotkanie odbyło się w formie debaty, a jego tematem było różne postrzeganie pokoleń i grup społecznych, zwłaszcza seniorów w aspekcie gwałtownego starzenia się populacji Chorzowa. Na spotkanie w roli debatantów zaproszono przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji publicznych (szkoły, domy opieki społecznej, kluby seniora, parafie), lekarzy, psychologów, miejskich aktywistów oraz lokalnych polityków.
W debacie głos zabierali również uczestnicy z widowni. W spotkaniu wzięło udział ok 140 osób.
III Etapy polityki senioralnej w Chorzowie:
Głos opozycji:
Polityka dla seniorów to namysł nad ich sytuacją.
Lokalna polityka senioralna to dyskusja o procesie starzenia się, a nie o osobach starszych.
Przestrzeń i miasto.
Miasto Chorzów przyjazne dla seniorów - czyli łatwe w obsłudze (proste załatwianie spraw - najlepiej w jednym miejscu)
Polityka senioralna - przykłady:
Co zrobić, żeby przeciwdziałać przewracaniu się seniorów (oszczędność na kosztach leczenia, poprawa jakości życia) ?
Jak i gdzie stworzyć ocieniony zakątek, z ławeczkami, w pobliżu toalety, gdzie seniorzy mogliby w upalne dni wyjść z przegrzanych mieszkań - co może zapobiec wielu atakom serca i wylewom (oszczędność na kosztach leczenia, poprawa jakości życia) ?
Jak animować seniorów, żeby nie tracili rezonu (jak ktoś ma chęci i zainteresowania to „się trzyma”, jak ktoś nie ma chęci i powodu do życia - to choruje i umiera) ?
Pomysły:
Drugie Spotkanie diagnostyczne - Fokus Spotkanie z grupą fokusową seniorów
Tego samego dnia (21.05) wieczorem spotkaliśmy się z zaproszoną grupą seniorów, aby porozmawiać o pomysłach na nowe inicjatywy z udziałem seniorów. W skład badanej grupy weszły osoby z klubów seniora i organizacji seniorskich spoza dzielnicy, aby nie powielać wymiany opinii z tymi samymi osobami, z którymi przeprowadziliśmy wcześniejsze badania. Po zapoznaniu grupy z wynikami poprzednich spotkań i przedstawieniu idei projektu oddaliśmy moderowanie spotkania animatorce Narodowego Centrum Kultury, która poprowadziła proces grupowy i poinformowała o rozwiązaniach na rzecz seniorów w innych ośrodkach miejskich.
Ta grupa seniorów zgłosiła wiele konkretnych pomysłów na inicjatywy lokalne, choć nie brakowało również żądań i narzekań na obecną sytuację seniorów.
Postulaty i problemy:
Pomysły na wydarzenia:
Odkryte grupy:
Rowerowy Spacer diagnostyczny
27 maja uczestnicy Zespołu Konsultacyjnego oraz wolontariusze wzięli udział w rowerowym spacerze diagnostycznym. W czasie 2 godzinnego raju rowerowego przeprowadzono rozmowy z ok. 30 osobami, głównie młodzieżą szkolną, ale również z osobami dorosłymi i seniorami. Rowerzyści prowadzili rozmowy przy klatkach schodowych, na placach zabaw, chodnikach, w miejscu spotkań młodzieży. Wycieczce towarzyszył dokumentujący wydarzenie fotograf. Analiza fotografii oraz dyskusja po powrocie do domu kultury pozwoliła na opracowanie wyników rozmów z mieszkańcami. Spostrzeżenia uczestników Rowerowego Spaceru Diagnostycznego zostały zapisane na kartkach Flipcharta i usystematyzowane.
Postulaty diagnostyczne:
Diagnoza miejsc:
Diagnoza postaw:
Diagnoza pomysłów
Spotkanie z grupą młodzieży miało miejsce 10 czerwca, ale już w maju odbyło się kilka spotkań z młodymi ludźmi, którzy pytali o możliwość aplikowania w konkursie „Drugi Obieg”.
Propozycje i odpowiedzi:
Pomysły na wydarzenia kulturalne:
Grafitti z warsztatami dla seniorów („seniorzy narzekają, że to brzydkie, bo nie rozumieją”)
- Nauka tatuażu (na świńskiej skórze) dla seniorów.
Nowa kultura:
Badania niezależnego eksperta
Niezależny badacz poddał analizie materiały zebrane w pozostałych badaniach i wyodrębnił postulaty wspólne dla wszystkich grup. Przeprowadził również rozmowy indywidualne z mieszkańcami.
Pytania badawcze:
Odpowiedzi respondentów można podzielić na trzy obszary:
Rozmowy badacza z mieszkańcami
Postulaty diagnostycze:
Zdiagnozowane grupy:
Największą otwartą przestrzenią w mieszalnej części dzielnicy Batory jest plac osiedlowy przy ul. Granicznej. Tam właśnie 1 czerwca zorganizowaliśmy wydarzenie pt. „Głos Społeczności”. Wydarzenie to odbyło się dzień po Festiwalu Młodych SPLOT - koncercie, który promował nowe formy animacji poprzez kulturę ludową. Połączenie tych dwóch wydarzeń wzmocniło ich wzajemną promocję i przyczyniło się do dużej ilości uczestników. Drugiego dnia było ich ponad tysiąc. W czasie imprezy na dużej plenerowej scenie prezentowały się amatorskie grupy artystyczne, wywodzące się z różnych instytucji i środowisk, również z MDK Batory. Prowadzący imprezę informował o idei projektu „Drugi Obieg” i możliwości ubiegania się środki na inicjatywy mieszkańców w dziedzinie kultury. W czasie wydarzenia uruchomiony został punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy mogli dowiedzieć się o szczegółach projektu. Tam również prowadzono animacyjne plastyczne i warsztaty mające na celu uruchomić inicjatywy mieszkańców. Mieszkańcy mieli wspólnie z dziećmi napisać i namalować swoje pomysły na kulturę i na działania domu kultury.
Po zebraniu wyników poszczególnych badań Zespół Konsultacyjny wybrał, postulaty diagnostyczne, które zostaną wykorzystane jako wytyczne przy opracowaniu regulaminu wyborze wniosków na inicjatywy lokalne. Zespół wymienił się również relacjami z działań towarzyszących projektowi (spotkania indywidualne, analiza opracowań zewnętrznych wizyty w mediach, audycja radiowa w Radio Katowice poświęcona kulturze realizowanej oddolnie).
Jako rekomendacje po procesie diagnostycznym wybrano:
Podsumowanie
Pracownicy merytoryczni Miejskiego Domu Kultury BATORY, nie posiadają przygotowania socjologicznego do prowadzenia diagnozy społecznej, nie są na co dzień badaczami zmian społecznych, a raczej wykonują żmudną codzienną prace próbując trwale, pozytywnie zmienić społeczność dla której pracują. Nie są nam jednak obce działania zmierzające do poznania potrzeb i potencjałów mieszkańców naszego Miasta.
Realizacja diagnozy w ramach projektu „Drugi Obieg" miała - w odróżnieniu od prowadzonych przez nas wcześniej badań przynieść odpowiedź jakie samodzielne inicjatywy mieszkańców Chorzowa czekają na swoją realizację i nie mają do tej pory wsparcia instytucjonalnego. Poszukiwaliśmy też lokalnych liderów takich inicjatyw.
Badania nie miały charakteru statystycznego, trudno też o twarde matematyczne wyniki. Mamy jednak sporo wskazówek do wykorzystania w najbliższej pracy, a postulaty diagnostyczne znaczenie ułatwiły nam wybór pięciu z pośród 25 zgłoszonych inicjatyw. Wiemy też, że niektóre z inicjatyw, które nie otrzymały wsparcia w ramach programu powinniśmy promować, ze względu na to że spełniają oczekiwania mieszkańców..
Zespół Konsultacyjny:
Aleksandra Krzyżanowska, Anna Wietecha, Tomasz Ignalski, Iwona Kusak, Alina Hałoń, Magda Sekuła
W miesiącach wrzesień - październik 2014 realizowane były następujące projekty: