Chorzowski klub rowerowy

Projekt Chorzowski Klub Rowerowy realizowany był w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014

Był jednym z pięciu realizowanych projektów w ramach programu "Drugi Obieg, odkrywamy nieznany potencjał dzielnicy"

W Chorzowie stale rośnie grupa miłośników jazdy na rowerze. Na ulicach, w parkach, w okolicznych lasach każdego dnia zaobserwować można coraz większą grupę osób poruszających się na rowerach w drodze do pracy i rekreacyjnie w czasie wolnym. Rowerzystów jest wielu, ale brakuje wśród nich integracji. Większość osób jeździ w pojedynkę lub w małych 2-3 osobowych grupach. Warto by stworzyć miejsce gdzie rowerzyści mogliby się spotykać, umawiać na wspólne wyjazdy, dowiedzieć czegoś o naprawie swoich rowerów i skorzystać z darmowych porad specjalistów. Stworzenie w MDK „Batory” rowerowego klubu ma pomóc w integracji rowerzystów z naszego miasta, skupić grupę osób, które w przyszłości zajęły by się organizacją rowerowych wyjazdów i imprez.

Projekt Drugi Obieg został zakończony w listopadzie 2014, jednakże gruba rowerowych zapaleńców zintegrowała się i stale rośnie, co przyczyniło się do kontynuacji działań Klubu Rowerowego pod skrzydłami MDK Batory.

Klub skupia rowerzystów bez względu na wiek: młodzież, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

 • Autorom projektu zależy na:
 • Stworzeniu miejsca spotkań i integracji chorzowskich rowerzystów,
 • Organizacji cyklicznych spotkań i wspólnych rowerowych wyjazdów
 • Zainteresowaniu władz miasta tematyką rowerową, pokazaniu, że rowerzyści stanowią dużą i stale rosnącą grupę,
 • Pokazaniu rowerzystom ciekawych tras rowerowych w Chorzowie i okolicznych miastach, wspólne poznawanie tras i historii odwiedzanych miejsc.

 Założenia projektu:

 1. Cykliczne spotkania w MDK „Batory” poświęcone m. in.:
  • serwisowi rowerowemu - podstawowemu i specjalistycznemu - uczenie uczestników, udzielanie porad, drobne naprawy bieżące sprzętu
  • bezpieczeństwo rowerzystów na drodze - spotkanie z udziałem przedstawiciela policji lub straży miejskiej, poznanie obowiązujących przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze w ruchu miejskim
  • organizacja dalekich wypraw rowerowych- kwestie skompletowania sprzętu, wyznaczania trasy, transportu rowerów itp.
  • relacje z wypraw rowerowych - spotkania z ciekawymi ludźmi
  • projekcje filmów rowerowych
   Spotkania będą się odbywać dwa razy w miesiącu po ok. 1,5-2 godz. Mają na celu umożliwienie swobodnej dyskusji pomiędzy uczestnikami.
 2. Wspólne rowerowe wycieczki w takcie weekendów - dla wszystkich osób zainteresowanych, na max. 50km, po Chorzowie i okolicznych miastach, np. szlakiem architektury drewnianej, szlakiem obszaru warownego Śląsk”, na zamek w Chudowie itp. Udział w wycieczkach jest wolny, niezależnie od wieku uczestników. Tematyka i terminy spotkań podane będą na stronie głównej MDK „Batory.
 3. Uczestnictwo w Chorzowskiej Rowerowej Masie Krytycznej - masa odbywa się w każdy trzeci piątek miesiąca, spotkanie przy dworcu kolejowym w Chorzowie Batorym, wspólny przejazd trasy po mieście i Parku Śląskim.

Do klubu może należeć każdy, wystarczy przyjść na jedno z najbliższych spotkań. 

Chorzowski Klub Rowerowy

"Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2014"

Narodowe Centrum Kultury

zobacz ulubione
do góry