Klub filmowy "Lokator"

Klub Filmowy „Lokator” działający przy Miejskim Domu Kultury „Batory” ma na celu edukację filmową oraz promocję kina o wysokich walorach artystycznych. Filmów ambitnych i wartościowych. Spotkania w „Lokatorze” poprzedzone prelekcją Michała Proksy - z tytułem filmoznawcy Uniwersytetu Śląskiego. Zapraszamy na spotkania sympatyków filmu oczekujących od kina czegoś więcej niż tylko rozrywki.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu. 

Wśród uczestników filmowych spotkań gościmy również młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Batorego w Chorzowie. Jedna z uczennic, Dominika Brehmer, tak opisała swoje wrażenia po jednym z seansów:

„Michał Proksa opowiadał o tym jak komedia w ogóle powstała. Podobnie jak cała kinematografia, swój początek ma w teatrze - głównie w farsach i teatrze publicznym, którego zadaniem było- tak samo jak dzisiaj komedii- bawić i zapewnić rozrywkę. W miarę upływu czasu, podczas gdy w świecie kina zaczęły pojawiać się nowe tendencje, koncepcje i motywy, powstał szereg odmian komedii- komedia romantyczna, komediodramat, komedia slapsticowa, sitcom, komedia wyrafinowana. Zadaniem każdej z nich jest pobudzić widza, wywołać emocje (pozytywne), zabawić, lecz sposoby w jaki te podgatunki komedii realizują te postulaty, są różne. Na przykład komedia romantyczna wzbudza w nas poczucie miłości, empatii- utożsamiamy się z bohaterem/bohaterka, odnajdujemy cechy wspólne i razem z nią/nim przeżywamy upadki i wzloty miłosne. W sitcomach stajemy się jednym z grupy przyjaciół, jak w serialu o tym właśnie tytule- „Przyjaciele”. Komediodramat, oprócz tego, że bawi, powoduje wywołanie uśmiechu na twarzach widzów, zmusza ich również do jakiejś refleksji. Porusza tematy trudne. Jednak ich humorystyczne ukazanie, w jakiś sposób łagodzi ta dawkę tragizmu, jakimi są nasączone, tym samym potęgując siłę z jaka trafiają do odbiorcy. Komedia wyrafinowana, podobnie jak komediodramat, traktuje o problemach powszechnie uznawanych za tabu- relacji międzyludzkich, społecznych, homoseksualizmie, itp.

Michal Proksa na piątkowych zajęciach pokazał uczestnikom film, który reprezentuje ten ostatni wspominany przeze mnie podgatunek- komedię wyrafinowaną. „Klatka dla ptaków” w reżyserii Mike’a Nicholsa tak naprawdę łączy w sobie aż trzy rodzaje komedii. Cala fabuła opiera się na wątku miłosnym, za który odpowiedzialna jest dwójka młodych bohaterów- Barbarze i Valu. Zakochani planują ślub, jednak na drodze do przypieczętowania ich miłości stoi przeszkoda- rodzicami Vala są mężczyźni, para homoseksualna, natomiast ojcem Barbary jest senator o konserwatywnych poglądach. Jak przedstawić tacie (nieco nietolerancyjnemu politykowi) narzeczonego, którego matką jest…drugi ojciec. Val postanawia stworzyć pozory „normalnej” rodziny. Chce sprowadzić swoja matkę (tą prawdziwą) aby pomogła mu zrealizować plan. Ojciec Vala (ten biologiczny)- Armand pomaga mu. Lecz co zrobić z drugim ojcem (partnerem tego pierwszego)? Jego wrodzona wrażliwość i uczuciowość nie pozwalają Armandowi na wyproszenie partnera z domu na jeden wieczór, gdyż ten boi się, że urazi ukochanego. W kolejnych scenach bawimy się i śmiejemy, śledząc kolejne wpadki bohaterów, niespodziewane zwroty akcji, komiczne dialogi.

Komedia wyrafinowana porusza tematy tabu, te, o których nie mówi się przy wszystkich, jednak nie obrażając nikogo. W filmie Nicholsa żadna ze stron nie została skrytykowana czy urażona. Oprócz zabawnej historii o perypetiach młodego narzeczeństwa i ich trudnościach związanych z przedstawieniem rodziców sobie wzajemnie, jest to opowieść o relacjach międzyludzkich, o tym jak postrzegamy ludzi, jak często oceniamy książkę po okładce, nie czytając nawet pierwszej strony.

Michał Proksa pokazał, że komedia może nie tylko śmieszyć, ale też budzić do refleksji. Komedia wyrafinowana jest właśnie takim gatunkiem filmowym, który oprócz zabawiania, popycha człowieka w wir rozmyślań nad tym co ważne i istotne.”

zobacz ulubione
do góry