Spektakl Kobietkowo

26 stycznia 2019 r.

Spektakl Kobietkowo

Teatr Figa - spektakl pt. ,,Kobietkowo”

Opis spektaklu:

To spektakl, w którym sześć kobiet dzieli się spostrzeżeniami na tematy im bliskie bo kobiece. Ukazane są różne odsłony kobiet i role, które przychodzi im grać w życiu. Poruszone są oczywiście kwestie relacji damsko-męskich ale także słabe strony kobiet. Wszystko po to, by pokazać jak ważny jest dystans i umiejętność śmiania się samych z siebie. Przedstawienie porusza również problem kobiety, która chce być doskonałą matką, żoną, kochanką i odnoszącą sukcesy profesjonalistką i robi co może, by tym ambicjom sprostać, co wywołuje w niej mnóstwo sprzecznych emocji. Spektakl to spora dawka humoru ale też celnych myśli skłaniających do refleksji.

Premiera 2.12.2017 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Scenariusz i reżyseria: Anna Białoń
Występują: Alicja Skrzyńska, Zofia Pająk, Nina Siwy, Monika Orlof - Jagiełło, Katarzyna Płaczek, Anna Białoń
Czas trwania: około 1h

Opinie widzów:

,,Spektakl ,,Kobietkowo” to dowcipne ukazanie świata kobiet, które zmagają się z wieloma rolami: matki, żony, pracownicy. Skłania do refleksji i choć momentami pokazuje też gorzką stronę kobiecej codzienności, jest pełen humoru i pozytywnej energii. Przedstawienie dobre dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy mogą lepiej poznać zawiłą naturę kobiet. Doskonała odskocznia od codziennej rutyny. Polecam.”
p. Aleksandra Szewczyk z Wrocławia

,,Kobietkowo to spektakl zarazem śmieszny jak i refleksyjny. Myślę, ze każda z nas zobaczyła siebie trochę jak w lustrzanym odbiciu. Ważne jest przesłanie - ostatecznie okazuje się, że jesteśmy silne, potrafimy zawsze się podnieść i działać. Dziękuję Paniom za mądrą lekcję o naszej trudnej kobiecości".
p. Barbara K.

,,Polecam ten spektakl, poziom nie odbiega od występów popularnych teatrów np. z W-wy. Trochę przypominał mi spektakl pt. "Klimakterium... i już" teatru Capitol, ale na "Kobietkowie" bawiłam sie nawet jeszcze lepiej. Teatr amatorski DAŁ RADĘ!!"
p. Barbara Cz. z Tarnowskich Gór

,,Nie spodziewałem się, że to będzie aż tak dobre. Poszedłem na spektakl trochę z ciekawości, trochę dlatego, że znam jedną z występujących osób, a tu.. spore zaskoczenie naprawdę profesjonalnym występem aktorskim. Gra aktorek przewyższa jak dla mnie walory scenariusza, ale moja żona, z kolei zachwycona właśnie tekstami poszczególnych scen:) W każdym razie obydwoje wyszliśmy po spektaklu w dobrych humorach".
p. Piotr G.

,,Naprawdę się ubawiłem, było śmiesznie, ale na wysokim poziomie. Najbardziej rozbawiła mnie scena SZTUKA MILCZENIA. Ta sztuka jest naprawdę, tak jak pokazano to w przedstawieniu, dla kobiet bardzo trudna :D "
p. Jacek K.

,,Cóż może napisać facet, którego „zaciągnięto” na spektakl o kobietach, grany przez kobiety? Tytuł sam wskazuje czego można się spodziewać. Teatr „Figa” składa się wyłącznie z kobiet, ciekawe, bo w teatrze z czasów Szekspira to grali wyłącznie mężczyźni (nawet Julię!).
Ale do rzeczy. Jako prawdziwy „samiec” muszę przyznać, że zaczęło się nieźle - kobieta w domu, zajmuje się tylko domem i deklaruje, że jest to jej powołanie i to dziedziczne od pokoleń w jej rodzinie. Potem jednak widzimy, że nie jest tak „różowo” i nasza „Matka Polka” stopniowo próbuje „wybić się na niepodległość”, czyli usamodzielnić i realizować własne życiowe plany, co niestety nie przychodzi jej łatwo. Może ta historia zawiera dużo stereotypowych sytuacji, ale ciekawie i śmiesznie opowiedziana i warta jest oglądnięcia. W odbiorze sztuki pomaga oszczędna, ale dobrze przemyślana scenografia.
A zakończenie…. no cóż trzeba to samemu zobaczyć. Gdyż dobrze jest spojrzeć
na życie rodzinne z innej perspektywy.”
p. Grzegorz P.

O Teatrze:
Teatr Figa powstał w lutym 2017 roku w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W skład zespołu wchodzą kobiety o różnym temperamencie i osobowościach, różnym stopniu doświadczenia teatralnego, zawodowo zajmujące się zupełnie innymi profesjami. Łączy ich jedno - chęć wspólnej pracy twórczej, w oderwaniu od codziennych obowiązków oraz potrzeba rozwoju i wyrażania siebie poprzez sztukę.